
Bladt Industries solgt til koreanere
Bladt Industries der bl.a. har produktion på havnene i Odense, Aalborg og Esbjerg er blevet solgt til den koreanske tårnproducent CS Wind.
CS Wind oplyser, at man er blevet enige med den hidtidige ejer af Bladt, Nordic Capital, om en pris på 26,9 milliarder won, hvilket svarer til ca. 140 mio. kr.
CS Wind vil med opkøbet øge fokusset på offshore markedet, som selskabet på baggrund af de store ambitioner for havvind bl.a. USA og Europa ser store vækstmuligheder i.
- Da efterspørgslen efter offshore vindkraft forventes at vokse eksplosivt i løbet af de næste 10 år eller mere, vil dette opkøb være et historisk vendepunkt for CS Wind for at udvide sit omfang fra vindmøllevirksomhed til offshore vindkraft, udtaler en ikke nærmere specificeret talsmand om opkøbet, i en meddelelse fra CS Wind, han fortsætter:
- Da efterspørgslen efter ultrastore understrukturer på 3.000 tons eller mere forventes at fortsætte med at stige, vil vi yderligere udvide vores førende markedsdominans inden for overbygnings- og underbygningsbranchen inden for offshore vindkraftforsyningskæden.
Strategiskifte har endnu ikke været lønsomt
Bladt har under Nordic Capitals ejerskab gennemført en en transformation, hvor hele virksomhedens fokus nu ligger på havvindindustrien. Man har dog ikke formået at skabe overskud de seneste år, hvilket også har ført til flere direktørskifter. Senest blev Anders Søe-Jensen opsagt marts.
Søe-Jensens indtil videre midlertidige afløser på posten som CEO Michael Glavind, ser dog store perspektiver i at selskabet nu får CS Wind som ejer.
- Vores virksomhed har gennemført en imponerende transformation i de seneste år, for bedre at tilpasse vores tilbud til det globale behov for en udvidelse af havvindmølleparkkapaciteten og blive en førende leverandør. Med CS WIND som vores nye ejere vil Bladt have et styrket offset for at komme videre på denne rejse. At have en ejer, der allerede kender og forstår havvindmarkedet og kompleksiteten af stålkonstruktioner, vil gavne os – og derfor også vores kunder – enormt.
Nordic Capital ser også salget til CS Wind, som den bedste løsning for udviklingen af Bladt Industries.
- Nordic Capital er glad for at byde velkommen til CS WIND som de nye langsigtede ejere af Bladt Industries. Som en førende producent af vindmølletårne med en lang branchehistorie, en virkelig rækkevidde, strategi og en stærk platform, vil CS WIND passe strategisk til Bladt Industries. De vil støtte virksomhedens forpligtelse til at innovere og fremskynde en grønnere fremtid ved at erstatte fossile brændstoffer med renere og mere bæredygtige energiløsninger, siger Olof Faxander, der er Senior Partner i Nordic Capital Advisors og bestyrelsesmedlem i Bladt Industries.
amp