DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Unge kan søge om at rådgive klima-, energi- og forsyningsministeren

Ansøgningsprocessen er nu åben for unge, der vil engagere sig i klimapolitik.

Ungeklimarådet søger syv nye medlemmer, der skal rådgive klima-, energi- og forsyningsministeren om den grønne omstilling og engagere unge i klimadebatten.

Det skriver Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet i en pressemeddelelse. 

Tre af de nye medlemmer vælges gennem en åben ansøgningsproces, mens de resterende fire udpeges af Dansk Ungdoms Fællesråd (DUF) som repræsentanter for ungdomsorganisationer og -bevægelser. Rådets medlemmer kommer fra hele landet og har forskellige baggrunde, men fælles for dem er interessen for klimapolitik og viljen til at arbejde frivilligt.

- Ungeklimarådet giver en unik mulighed for at samarbejde med andre unge, der har en helt anden indgangsvinkel til klima end en selv. Alle unge har alt på spil i klimakrisen, og der er derfor også meget, vi kan blive enige om – uanset om det handler om, hvordan vi bør tage ansvar for forbrugsbaserede udledninger eller at gøre finanssektoren mere grøn. Og netop derfor er det også meningsfuldt at arbejde for at engagere endnu flere unge i klimadagsordenen, siger medlem af Ungeklimarådet Ida Lærke Holm.

For interesserede afholdes der informationsmøder den 10. marts i København og Aarhus, hvor nuværende medlemmer vil fortælle om arbejdet i rådet. Ansøgningsfristen for at blive medlem er den 4. april 2025.

jel

 

Tilmeld dig nyhedsbrevet